1812AC223KAJ1A
Mfr.Part #
1812AC223KAJ1A
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.022µF
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812AC223KAJ1A
KYOCERA AVX 1812AC223KAJ1A
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC223KAJ1A Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
1812AC223KAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV