1812AC222ZAT1A
Mfr.Part #
1812AC222ZAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
-20% +80%
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Feature :
High Voltage
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Length :
4.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
2200pF
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
1812AC222ZAT1A
KYOCERA AVX 1812AC222ZAT1A
2200pF Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC222ZAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1812AC222ZAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV