1812AC222MAT1A
Mfr.Part #
1812AC222MAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
2200pF
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
High Voltage
Length :
4.6mm
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Pins :
2
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
1812AC222MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC222MAT1A
2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC222MAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC222MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV