1812AC222KAZ3A
Mfr.Part #
1812AC222KAZ3A
Description
CAP CER SMD
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
4.5mm
Height :
2.54mm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
3.2mm
Negative Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
SIZE(FLEXITERM)HV
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
Capacitance :
0.0022μF
Datasheets
1812AC222KAZ3A
KYOCERA AVX 1812AC222KAZ3A
SIZE(FLEXITERM)HV 0.0022μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
1812AC222KAZ3A Overview
1812AC222KAZ3A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient