1812AC222KATBE
Mfr.Part #
1812AC222KATBE
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Length :
4.5mm
Capacitance :
2200pF
Packing Method :
Bulk
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Characteristics Code :
1812 (4532 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812AC222KATBE
KYOCERA AVX 1812AC222KATBE
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC222KATBE Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC222KATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV