1812AC222JAT1A
Mfr.Part #
1812AC222JAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
2200pF
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
X7R
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Datasheets
1812AC222JAT1A
KYOCERA AVX 1812AC222JAT1A
2200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC222JAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC222JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV