1812AC220KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC220KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Published :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1812AC220KATME
KYOCERA AVX 1812AC220KATME
22pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC220KATME Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC220KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV