1812AC203MAT1A
Mfr.Part #
1812AC203MAT1A
Description
CAP CER 0.02UF 1KV X7R 1812
Stock
916
In Stock :
916
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
0.02μF
Thickness :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
1kV
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Feature :
High Voltage
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Published :
2007
Case Code (Metric) :
4532
Multilayer :
yes
Length :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AC203MAT1A
KYOCERA AVX 1812AC203MAT1A
0.02μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC203MAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC203MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV