1812AC182KAT1A
Mfr.Part #
1812AC182KAT1A
Description
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1812
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1800pF
Length :
4.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812AC182KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC182KAT1A
1800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC182KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812AC182KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV