1812AC172KAT1A
Mfr.Part #
1812AC172KAT1A
Description
CAP CER 1700PF 1KV X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
1kV
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1700pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812AC172KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC172KAT1A
1700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC172KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC172KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV