1812AC162KAT1A
Mfr.Part #
1812AC162KAT1A
Description
CAP CER 1600PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Published :
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1600pF
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V