1812AC152MAT1A
Mfr.Part #
1812AC152MAT1A
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812
Capacitance :
1500pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Metric) :
Length :
4.6mm
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
High Voltage
Number of Pins :
2
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
2.54mm
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C