1812AC152KATME
Mfr.Part #
1812AC152KATME
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
1500pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Length :
4.5mm
Depth :
3.2mm
Feature :
High Voltage
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AC152KATME
KYOCERA AVX 1812AC152KATME
1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC152KATME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812AC152KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV