1812AC152KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC152KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812
Stock
883
In Stock :
883
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
1500pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2007
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
1812
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.6mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
1kV
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812AC152KAT1A
KYOCERA AVX 1812AC152KAT1A
1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC152KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC152KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV