1812AC103MATME
Mfr.Part #
1812AC103MATME
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Datasheets
1812AC103MATME
KYOCERA AVX 1812AC103MATME
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103MATME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AC103MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV