1812AC103MAT1Q
Mfr.Part #
1812AC103MAT1Q
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Thickness :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Mount :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Termination :
SMD/SMT
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Datasheets
1812AC103MAT1Q
KYOCERA AVX 1812AC103MAT1Q
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103MAT1Q Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC103MAT1Q Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV