1812AC103MAQ1A
Mfr.Part #
1812AC103MAQ1A
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Capacitance :
10000pF
Published :
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Weight :
26.988746mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Voltage
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
1812AC103MAQ1A
KYOCERA AVX 1812AC103MAQ1A
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103MAQ1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC103MAQ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV