1812AC103KAZ2A
Mfr.Part #
1812AC103KAZ2A
Description
CAP CER SMD
Stock
495
In Stock :
495
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
3.2mm
Length :
4.6mm
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
10nF
Height :
1.8034mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1812
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
1812AC103KAZ2A
KYOCERA AVX 1812AC103KAZ2A
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812