1812AC103KATRE
Mfr.Part #
1812AC103KATRE
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
1kV
HTS Code :
Capacitance :
10000pF
Packing Method :
TR, 13 INCH
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Datasheets
1812AC103KATRE
KYOCERA AVX 1812AC103KATRE
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103KATRE Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812AC103KATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV