1812AC103KATMEJ
Mfr.Part #
1812AC103KATMEJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Published :
Case Code (Metric) :
Weight :
26.988746mg
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812AC103KATMEJ
KYOCERA AVX 1812AC103KATMEJ
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103KATMEJ Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC103KATMEJ Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV