1812AC103KAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AC103KAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 1000V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
Width :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
10nF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
4.5mm
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Datasheets
1812AC103KAT3A
KYOCERA AVX 1812AC103KAT3A
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations