1812AC103KAT2A
Mfr.Part #
1812AC103KAT2A
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
2.54mm
Surface Mount, MLCC
Length :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1812 (4532 Metric)
Dissipation Factor :
2.5 %
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
1kV
Multilayer :
yes
Width :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm