1812AC103KAT1Q
Mfr.Part #
1812AC103KAT1Q
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Capacitance :
10000pF
1 (Unlimited)
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1812AC103KAT1Q
KYOCERA AVX 1812AC103KAT1Q
10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103KAT1Q Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812AC103KAT1Q Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm