1812AC103KAT1A
Mfr.Part #
1812AC103KAT1A
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated AC :
1kV
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.54mm
Voltage :
1kV
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.6mm
Capacitance :
10000pF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1812AC103KAT1A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 1812AC103KAT1A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:1812 (4532 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:1kV, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812AC103KAT1A pinout, 1812AC103KAT1A datasheet PDF, 1812AC103KAT1A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 1812AC103KAT1A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 1812AC103KAT1A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)