1812AC103JAT1A
Mfr.Part #
1812AC103JAT1A
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Published :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Factory Lead Time :
99 Weeks
Mount :
Surface Mount
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
1812AC103JAT1A
KYOCERA AVX 1812AC103JAT1A
10000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC103JAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1812AC103JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV