1812AC102ZAT1A
Mfr.Part #
1812AC102ZAT1A
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Lead Free
Length :
4.6mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1000pF
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Mount :
Tolerance :
-20% +80%
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
1812AC102ZAT1A
KYOCERA AVX 1812AC102ZAT1A
1000pF Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC102ZAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AC102ZAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV