1812AC102MATME
Mfr.Part #
1812AC102MATME
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Voltage
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812AC102MATME
KYOCERA AVX 1812AC102MATME
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC102MATME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC102MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV