1812AC102KATRE
Mfr.Part #
1812AC102KATRE
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.5mm
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
1812 (4532 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Datasheets
1812AC102KATRE
KYOCERA AVX 1812AC102KATRE
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC102KATRE Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
1812AC102KATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV