1812AC102KATME
Mfr.Part #
1812AC102KATME
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Weight :
26.988746mg
Tolerance :
±10%
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.5mm
Depth :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1000pF
Thickness :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812AC102KATME
KYOCERA AVX 1812AC102KATME
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC102KATME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AC102KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV