1812AC102KAT1A
Mfr.Part #
1812AC102KAT1A
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Voltage :
1kV
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1000pF
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor :
2.5 %
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.6mm
Datasheets
1812AC102KAT1A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 1812AC102KAT1A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1kV, Package / Case:1812 (4532 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, 1812AC102KAT1A pinout, 1812AC102KAT1A datasheet PDF, 1812AC102KAT1A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 1812AC102KAT1A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 1812AC102KAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)