1812AC102KAJ1A
Mfr.Part #
1812AC102KAJ1A
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812
Published :
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Radiation Hardening :
No
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812AC102KAJ1A
KYOCERA AVX 1812AC102KAJ1A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC102KAJ1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC102KAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV