1812AC101JATME
Mfr.Part #
1812AC101JATME
Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1812
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Capacitance :
100pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
1kV
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Published :
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AC101JATME
KYOCERA AVX 1812AC101JATME
100pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC101JATME Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AC101JATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV