1812AA821JATME
Mfr.Part #
1812AA821JATME
Description
CAP CER 820PF 1KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
High Voltage
Length :
4.5mm
Capacitance :
820pF
Datasheets
1812AA821JATME
KYOCERA AVX 1812AA821JATME
820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA821JATME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AA821JATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV