1812AA821JAT1A
Mfr.Part #
1812AA821JAT1A
Description
CAP CER 820PF 1KV C0G/NP0 1812
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
820pF
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.6mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
1kV
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812AA821JAT1A
KYOCERA AVX 1812AA821JAT1A
820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)