1812AA681KAT1A
Mfr.Part #
1812AA681KAT1A
Description
CAP CER 680PF 1KV C0G/NP0 1812
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Number of Pins :
2
Published :
Length :
4.6mm
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Feature :
High Voltage
Weight :
26.988746mg
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
680pF