1812AA561JAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA561JAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 1KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
560pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Published :
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Voltage
Datasheets
1812AA561JAT3A
KYOCERA AVX 1812AA561JAT3A
560pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA561JAT3A\SB Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1812AA561JAT3A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm