1812AA561JAT1A
Mfr.Part #
1812AA561JAT1A
Description
CAP CER 560PF 1KV C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
560pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Length :
4.6mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Datasheets
1812AA561JAT1A
KYOCERA AVX 1812AA561JAT1A
560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA561JAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AA561JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV