1812AA470MAT1A
Mfr.Part #
1812AA470MAT1A
Description
CAP CER 47PF 1KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Length :
4.6mm
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Feature :
High Voltage
Termination :
SMD/SMT
1812 (4532 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
47pF
Datasheets
1812AA470MAT1A
KYOCERA AVX 1812AA470MAT1A
47pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA470MAT1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1812AA470MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV