1812AA470KAT1A
Mfr.Part #
1812AA470KAT1A
Description
CAP CER 47PF 1KV C0G/NP0 1812
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Capacitance :
47pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.6mm
Multilayer :
yes
Datasheets
1812AA470KAT1A
KYOCERA AVX 1812AA470KAT1A
47pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA470KAT1A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
1812AA470KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV