1812AA391KAT1A
Mfr.Part #
1812AA391KAT1A
Description
CAP CER 390PF 1KV NP0 1812
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
390pF
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
1812AA391KAT1A
KYOCERA AVX 1812AA391KAT1A
390pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA391KAT1A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
1812AA391KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV