1812AA391JATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA391JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 1KV NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
1 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
390pF