1812AA390MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA390MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 1KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric :
C0G
Length :
4.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
26.988746mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Pins :
2
Published :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
39pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Datasheets
1812AA390MAT1A
KYOCERA AVX 1812AA390MAT1A
39pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA390MAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
1812AA390MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV