1812AA332JAT1A
Mfr.Part #
1812AA332JAT1A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Length :
4.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Negative Tolerance :
5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.2098mm
Positive Tolerance :
5%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.0033μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Multilayer :
yes
Surface Mount :
Number of Terminations :
2
Datasheets
1812AA332JAT1A
KYOCERA AVX 1812AA332JAT1A
0.0033μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
1812AA332JAT1A Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 5%.Having a tolerance of 5% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.
1812AA332JAT1A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient