1812AA222MATME
Mfr.Part #
1812AA222MATME
Description
CAP CER 2200PF 1KV NP0 1812
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
1kV
Published :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
C0G NP0
Height :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Length :
4.5mm
Datasheets
1812AA222MATME
KYOCERA AVX 1812AA222MATME
2200pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA222MATME Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AA222MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV