1812AA222KAT1A
Mfr.Part #
1812AA222KAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Published :
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
4.6mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2200pF
Feature :
High Voltage
Height :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Datasheets
1812AA222KAT1A
KYOCERA AVX 1812AA222KAT1A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA222KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812AA222KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV