1812AA222JAT3A
Mfr.Part #
1812AA222JAT3A
Description
CAP CER 2200PF 1KV C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Thickness :
2.54mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Height :
2.54mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
2200pF
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
4.6mm
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812AA222JAT3A
KYOCERA AVX 1812AA222JAT3A
2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA222JAT3A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AA222JAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV