1812AA221JATBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA221JATBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 1KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Packing Method :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Depth :
3.2mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
220pF
Published :
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Length :
4.5mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Datasheets
1812AA221JATBE
KYOCERA AVX 1812AA221JATBE
220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA221JATBE Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AA221JATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV