1812AA182JAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA182JAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 1KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1800pF
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Length :
4.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness :
2.54mm
Datasheets
1812AA182JAT3A
KYOCERA AVX 1812AA182JAT3A
1800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA182JAT3A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1812AA182JAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV