1812AA152KAT1A
Mfr.Part #
1812AA152KAT1A
Description
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
4.6mm
Published :
Depth :
3.2mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Capacitance :
1500pF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Voltage
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Datasheets
1812AA152KAT1A
KYOCERA AVX 1812AA152KAT1A
1500pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA152KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812AA152KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV