1812AA122JATBE
Mfr.Part #
1812AA122JATBE
Description
CAP CER 1200PF 1KV C0G/NP0 1812
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packing Method :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Weight :
26.988746mg
Capacitance :
1200pF
Length :
4.5mm
Feature :
High Voltage
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.54mm
Datasheets
1812AA122JATBE
KYOCERA AVX 1812AA122JATBE
1200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA122JATBE Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AA122JATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV